This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more

Senior School news

Upper Sixth celebrate after being offered places at a range of top universities

27 January 2020

Many of our current Upper Sixth are celebrating after being offered places at a range of top universities. A key part of the Norwich School journey is future pathways, getting pupils where they want to go. This is true whether it is university, apprenticeship, Art Foundation course or straight into the world of employment.

UCAS remains a key route for many of our pupils and Norwich School candidates have already received many offers. Whilst some universities and most medical schools, will not make decisions until late February or early March, it is appropriate to recognise the exciting offers already coming in for our U6.

Congratulations to all those receiving offers from Oxford or Cambridge;

Surname

Subject

University

College

Nathanael Bean

Medicine

Cambridge

Peterhouse

William Cheng

Chemistry

Oxford

Exeter

Joshua Gray

Experimental Psychology

Oxford

Brasenose

Ranya Kumar

Medicine

Cambridge

St Catharine’s

Kian Moghaddas

Classics and Oriental Studies

Oxford

Brasenose

Aniruddh Prabhu

Medicine

Cambridge

Gonville & Caius

 

Katja Ruda

Engineering

Cambridge

Queens'

James Thistlewood

Physics

Oxford

Wadham

 

ONs

Grace Collen

 

Law

Oxford

Oriel

Oliver Udy

 

History

Cambridge

Robinson

 

 

Creative Courses

Akshita Brahma – Unconditional offer for Theatre Practices & Production - Roehampton

Billy White - English Literature with Creative Writing - UEA

Ruby Landis – Advertising & Brand Design – Ravensbourne University

Matthew Dean - Film & Moving Image Production – NUA

Nadia Sharpe – Interior Architecture & Design- Nottingham Trent, Northumbria

Alice Wollocombe – Liberal Arts – Durham

Joe Rowlinson - Architecture – Loughborough, Newcastle

Libby Hargrave – Fashion Marketing - Leeds

 

Economics, Business & Finance

Zak Ashdown – Business Entrepreneurship – Southampton

Harry Crane – Business Management – Leeds

Claudia Martinez – Business Management and Economics – Sheffield

Jemima Montgomery – Business, Economics & Finance – Loughborough

Grace Colchester – Business & Management – Reading

George Wright – Business Management with a year in industry - York

Thomas Gourlay – Economics (with placement) – Bath

Alice Martin – Economics & Geography – Leeds

(ON) Cameron Smith – Finance – Durham (unconditional)

 

Languages

Oriana Alizond -  MFL -  Exeter, Edinburgh, Durham

Charlotte Cranfield  - MFL – Bath, Exeter, Durham

 

Humanities and Social Sciences

Huck Hempsall – English & Philosophy – Bristol

Millie Benstead – English & Philosophy – Nottingham

Juliet Steed – English Literature – Glasgow

Aaditya Khurana  - History of Art & German – Bristol, UCL, SOAS

Joseph Osbourne  - History – Nottingham, Manchester

Alice Wollocombe – History of Art - UCL, Bristol, Edinburgh

Evie Witte – Marine Geography – Cardiff

 

Medicine and Physiotherapy

Ana Belen Cacho – Medicine - Exeter

Benita Stipp – Medicine - St George’s

Peter Awad – Medicine - Plymouth and Keele

Isabel Swindells- Medicine - UCL

Eleanor Hayward - Physiotherapy - Leicester

Ben Pestell  - Physiotherapy - UWE, York St John and Sheffield Hallam

Archie Conway – Physiotherapy – Oxford Brookes

 

Other STEM courses

Nan Chen – Artificial Intelligence & Computer Science – Edinburgh

Sam Todd – Computer Science for Cyber Security

Victoria Atkins - Natsci (Physics) - UCL, Leicester and Nottingham

Eugen Fischer - Physics - UCL, Edinburgh

James Pearson – Mathematics – Durham, Nottingham, York, Warwick

Raunaq Rai – Natural Sciences – Durham, Nottingham, Bath, Exeter

Angus Toms– Computer Science - Loughborough

Emily Wallace- Biomedical Science – York, Bath, Southampton, Durham

Henry Wong - Engineering – UCL, Bristol, Durham

Lorna Gauvain – Forensic Psychology – Portsmouth